Republican Candidates for November 2021 Greene County General Election

City

Name

Bath Township Trustees

Michelle Clements

     Elect 2

Rob Hoffman 

 

Tom Pitstick

 

Steve Ross 

   

Beaverceek City Council

Glen Duerr

   Elect 3-all incumbents

Joanna L. Garcia

   

Beaverceek City School Disrict

Krista Hunt

     elect 3

Allison Lindsay 

 

JoAnn Rigano 

   
Beavercreek Township Trustees Joseph Jenkins

 

Tom Kretz

 

Debborah L. Wallace

   

Bellbrook City Council

Katherine R. Cyphers

     elect 3

Michael Schweller

   

Bellbrook-Sugarcreek School District

Heidi Anderson

     elect 4

Audra Dorn  

 

Mike Kinsey 

 

Kevin Price

   

Caesarscreek Township Trustees

Tim Kerns

     elect 2

 
   

Cedar Cliff School District

Philip Chance Baldwin

     elect 3

Christopher Cross

   

Cedarville Township Trustees

Timothy R. Boeck 

     elect 2

Debbie Krajicek 

   

Cedarville Village Council

John Cody Jr. 

     elect 4

Harold L. Stancliff 

   

Fairborn City Council

Jerry Guess

     elect 3

Rodney McCubbins

 

Mary Reaster

 

Daniel Palmer

   

Fairborn City School District

Tim Steininger 

    elect 3

 
   

Greeneview School District

Rita Canty

    elect 3

Brandon Maxie 

 

Scott Powers 

 

Angela Reagan 

 

Robert L. Wright

   

Jamestown Village Council

Joel Armlovich

     elect 4

Lefonda Sue McDaniel 

   
   
   
   
   

Jefferson Township Trustees

Richard Zehring 

     elect 2

 
   

Miami Township Trustees

Dino Pallotta

     elect 2

 
   

New Jasper Township Trustees

Mike Horsley 

     elect 2

Lisa Townsend 

   

Ross Township Trustees

David Boeck

     elect 2

Mark Campbell

   

Silvercreek Township Trustees

 

     elect 2

 
   

Spring Valley Township Trustees

John DeWine 

     elect 2 - incumbents

Paul J. Martin

   

Spring Valley Village Council

Ashley Crawford 

    elect 4

 
   

Sugarcreek Township Trustees

Bob Baird 

    elect 2

Fred Cramer 

 

Marvin Moeller 

   

Xenia Communty City School District

Joshua Day

     elect 3

Mary M. Grech

 

George W. Leightenheimer

 

Michael Leipold

 

Mary Adeline R. Lewis 

   

Xenia City Council

Jeremy Cox

    Elect 2   ???

Levi P. Dean 

 

Ethan Reynolds 

 

Wesley Smith  

 

William Urschel 

   

Xenia Mayor

Dale Louderback

    elect 1

 Sarah J. Mays

   

Xenia Township Trustees

L. Stephen Combs  

     elect 3

Scott W. Miller

 

Jeremy VanDyne

   

Yellow Springs Exempted Village School District

     elect 3

 
   

Yellow Springs Village Council

 

Three of the five members are elected every two years, in the November general election in odd-numbered years. The two candidates receiving the most votes are elected to four-year terms, and the candidate with the third highest total receives a two-year term.

 
   
   
   
   
   

 

Showing 1 reaction

Please check your e-mail for a link to activate your account.

Calendar of Events

connect